Kamizelka ochronna do jazdy konnej – jak ją dobrać?

Na początku oczywistość – kamizelka ochronna powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Kamizelki produkuje się w trzech poziomach bezpieczeństwa zdefiniowanych w Europejskiej normie EN 1358:2000 i CE/EN 1621:2014:

  • poziom 1 (Level 1 - czarny) – są to kamizelki o najniższym poziomie ochrony. Paradoksalnie używane tylko przez zawodowych dżokejów, ponieważ w gonitwach starania idą w kierunku, żeby łączna waga jeźdźca była jak najmniejsza. Zapominamy więc o nich chyba, że ktoś zarabia na życie jako dżokej.
  • Poziom 2 (Level 2 – brązowy) – kamizelki o średnim poziomie ochrony. Stosowane najczęściej w jeździe rekreacyjnej. Największą uwagę przykłada się do ochrony kręgosłupa, grubość materiału ochronnego jest taka sama lub porównywalna z kamizelkami Level 3 natomiast klatka piersiowa, obojczyki i boki są chronione słabiej lub wcale.
  • Poziom 3 (Level 3 – fioletowy) – kamizelki o najwyższym poziomie ochrony. Zaleca się ich używanie w sytuacjach podwyższonego ryzyka typu skoki, cross (WKKW) oraz praca z trudnymi końmi.

Poza tą klasyfikacją należy jeszcze wspomnieć o kamizelkach „wybuchowych”, napełnianych gazem podczas upadku z konia. Zajmiemy się nimi osobno w innym artykule.

Generalnie im wyższy poziom tym kamizelka jest bardziej masywna a przez to ciężej dopasowuje się do jeźdźca i trudniej jest dobrać wygodną kamizelkę, chociaż nie jest to niemożliwe.

Przy wyborze kamizelki podstawowym kryterium, które powinna spełniać kamizelka jest wygoda wynikająca z dopasowania proporcji kamizelki do budowy jeźdźca. Trzeba wybrać taką kamizelkę, której wymiary, budowa, długość obwód w pasie i klatce piersiowej współgra z sylwetką jeźdźca. Pomimo tego, że zazwyczaj kamizelki mają pewien zakres regulacji to trudno oczekiwać, że ten sam model będzie dobrze pasował na osobę korpulentną i na chudzielca. To że jakaś kamizelka pasuje na koleżankę i ona świetnie się w niej czuje nie oznacza automatycznie, że będzie dobra dla mnie. Dobrze jest przymierzyć ze 2 – 3 modele i wybrać taki, który pasuje najlepiej. Istnieją oczywiście takie kamizelki ochronne, przy projektowaniu, których nie uwzględniono budowy człowieka, ale dobrzy sprzedawcy wiedzą o tych nieudanych konstrukcjach i nie zamawiają ich.

Na co zwrócić uwagę podczas przymierzania jeździeckiej kamizelki ochronnej.

Każda kamizelka ma podaną tabelę rozmiarów, gdzie po zmierzeniu osoby możemy oszacować jaka kamizelka będzie prawdopodobnie dobra (pas, klatka piersiowa, wymiar od kolca biodrowego przedniego górnego poprzez ramię do tej samej wysokości od strony pleców). Tak wytypowaną kamizelkę zakładamy i siadamy na płaskim taborecie.

  • Sprawdzamy, czy kamizelka nie uwiera nas pod pachami i nie blokuje ruchów w sytuacjach charakterystycznych dla jazdy konnej. Należy po prostu poruszać się trochę w takiej kamizelce, wykonać parę skrętów tułowia, ustawić ręce jak do wodzy i poruszać nimi. Ocena wygody należy do użytkownika.
  • Sprawdzamy, czy nie opiera się na udach (nie powinna).
  • Sprawdzamy, czy tylny koniec kamizelki jest nad krzesłem około 7-15cm. Zbyt długa kamizelka przeszkadza w anglezowaniu i wybija z rytmu.

Jeżeli spełnione są te kryteria a kamizelka jest wygodna i nam się podoba to można brać pod uwagę zakup.

Należy pamiętać, że nie z każdego modelu da się dobrać pasujący rozmiar. Zdarzają się przypadki, że jedna jest za mała a większa za duża lub dobra na długość ale za szeroka itp. Pomimo tego, że kamizelka jest ładna, dobrze wykonana i ma rewelacyjną cenę, będzie nieprzydatna jeżeli będzie niewygodna i niedopasowana rozmiarowo.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dzieci.

W praktyce sklepowej często spotykamy się z przypadkiem, że rodzic „zaciąga” dziecko do sklepu i każe mu wybrać kamizelkę ochronną a dziecko nie ma na to najmniejszej ochoty. Proponujemy zastanowienie się nad następującymi tematami.

Czy i jaka kamizelka ochronna jest dziecku potrzebna?

Generalnie skłaniamy się do stosowania ochronnych kamizelek jeździeckich. Jest to ogólny trend potwierdzony np. zmieniającymi się przepisami PZJ dotyczącymi rozgrywania zawodów jeździeckich w kamizelkach ochronnych. Jednak bezkrytycznie stosowanie kamizelek ochronnych Level 3 nie jest rozsądne. Należy dopasować stopień ochrony do przewidywanego realnego poziomu zagrożenia. Realnego w znaczeniu mającego szanse wystąpić a nie wynikającego jedynie z obaw rodzica. Nie ma potrzeby zakładania kamizelki ochronnej dziecku, które jeździ na spokojnym kucyku, prowadzonym w ręce. Nie ma potrzeby zakładania grubej kamizelki małemu dziecku, które zaczyna dopiero jeździć konno, bo będzie ona ograniczała jego ruchy – masywność kamizelki dla dziecka jest bardzo podobna do masywności kamizelek dla dorosłych a dziecko jest przecież słabsze. W skrajnym przypadku może to spowodować większe zagrożenie niż ochronę. Poza tym zadaniem instruktora jest takie dobranie konia, żeby był dostosowany do nikłych umiejętności początkującego jeźdźca i żeby nie narażać go na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Jeżeli rodzic widzi, że dziecko notorycznie jeździ na zbyt energicznym koniu lub poddenerwowanym i sytuacja wydaje mu się niebezpieczna (np. zdarzają się liczne upadki) to lepiej poszukać innego miejsca do jazdy niż kupować masywniejszą kamizelkę. W zupełności początkującemu jeźdźcowi powinna wystarczyć kamizelka Level 2 chroniąca kręgosłup i lekko żebra. Nad kupnem kamizelki z pełną ochroną należy zastanawiać się, gdy podejmujemy bardziej ryzykowne działania jak skoki czy samotne wyprawy w teren. Ocenę ryzyka należy przeprowadzić indywidualnie.

kamizelki ochronne jeździeckie

Co zrobić jeżeli dziecko nie chce jeździć w kamizelce ochronnej a my uważamy, że jest to konieczne? W jaki sposób postępować, żeby dziecko zaakceptowało noszenie kamizelki.

Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie przyczyn, dla których młody jeździec powinien używać kamizelki. Należy ją tak przeprowadzić, żeby decyzja o zakładaniu kamizelki na jazdę była decyzją dziecka, wówczas będzie ono nosiło kamizelkę również wtedy, kiedy nie będzie rodzicielskiego nadzoru (pełny natural :-). Oczywiście nie zawsze taka rozmowa jest wystarczająca.

Dobrym pomysłem jest ustalenie konieczności (lub nie) zakładania kamizelki z instruktorem prowadzącym jazdy. Zazwyczaj będzie w stanie pomóc w przekonaniu dziecka, że kamizelka jest potrzebna lub nas, że za bardzo się przejmujemy. Sami w takiej rozmowie możemy upewnić się co do słuszności podjętej decyzji w zakresie stopnia ochrony a dodatkowo zyskamy wsparcie instruktora - ważnej dla dziecka osoby.

Dopiero po tych ustaleniach i wspólnej decyzji zapraszamy do sklepu po kamizelkę ochronną.

Temat jeździeckich kamizelek ochronnych odżył mocno po wprowadzeniu przez PZJ wymogu stosowania ich podczas zawodów i egzaminów na odznakę jeździecką. Wymóg ten dotyczy młodych zawodników do 15 roku życia i przybrał formę zapisów:

Regulamin Odznak Jeździeckich (Rada Szkolenia Jeździeckiego): „Do wieku 15 lat, każdy z uczestników części praktycznej egzaminu musi zostać wyposażony w kamizelkę ochronną, zgodnie z regulaminem współzawodnictwa sportowego w kategorii DiM”.
Regulamin Rozgrywania Zawodów Krajowych (Komisja Skoków): „Zawodnicy, do końca roku, w którym kończą 15 lat, mogą dosiadać koni na zawodach, jeżeli są ubrani w kamizelki ochronne. „
Regulamin Rozgrywania Krajowych Zawodów w Kategorii Dzieci i Młodzieży (przepisy wprowadziła Komisja Sportu Dzieci i Młodzieży): „UWAGA: Dla zawodników do 15. roku życia włącznie obowiązkowa kamizelka ochronna. Dla pozostałych kamizelka ochronna jest zalecana. Może być ona założona na frak lub używana zamiast niego”.

Zobacz: http://pzj.pl/

Warto zwrócić uwagę, że nie został sprecyzowany ani rodzaj ani poziom bezpieczeństwa, który powinny spełniać kamizelki używane podczas zawodów.

Kamizelka ochronna jeździecka  – zapoznaj się z ofertą wygodnych kamizelek ochronnych sprzedawanych w sklepie jeździeckim Tundra.