Jak dobrać kask jeździecki?

Na początek mała klasyfikacja kasków dla jeźdźców. Możemy je podzielić ze względu na:

  • posiadanie regulacji (na te z regulacją lub bez regulacji rozmiaru)
  • jakość wentylacji (słabo lub dobrze wentylowane)
  • wagę (lżejsze lub cięższe)

Wszystkie sprzedawane kaski dla jeźdźców powinny być zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Aktualnie należy kupować kaski, które:

  • spełniają wytyczne VG1 01.040 2014-12 89/686/EWG/ECC i/lub
  • są zgodne z EN 1384:2017-08, która zastąpiła EN 1384:2012

Kryteria wyboru kasku w kolejności od najważniejszego:

  • wygoda i dopasowanie
  • cena
  • estetyka, moda

Podstawowa sprawa – w kasku ma nam być wygodnie! Pamiętajmy, że kask zazwyczaj kupujemy na kilka lat i nie warto przez cały ten czas męczyć się w czymś niewygodnym, co nas uciska czy irytuje.

Najprościej jest przymierzyć kilka kasków w sklepie jeździeckim i zdecydować, w którym czujemy się najlepiej. W warunkach zakupu przez internet pamiętajmy, że mamy prawo zwrócić towar bez tłumaczenia się. Warto przed zakupem przymierzyć w stajni kilka kasków od znajomych. To da nam wyobrażenie w jakim iść kierunku.
Rozstrzał cenowy oferowanych kasków potrafi być bardzo duży, od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Czy musimy zawsze kupować ten najdroższy, na jaki nas stać? I tu dobra wiadomość -otóż nie :-). Jak wspomnieliśmy wcześniej podstawowym kryterium wyboru jest wygoda. Jeżeli w tańszym kasku jest mam wygodniej lub jest lepiej dopasowany rozmiarowo to należy wybrać tańszy. Mamy różne kształty głów i różne kaski. Należy wybrać taki, który jest najlepiej dopasowany do naszej głowy. Zarówno tańsze kaski jak i droższe powinny zapewniać taki sam poziom bezpieczeństwa, przy założeniu, że spełniają te same normy. Różnica w cenie będzie widoczna w wyglądzie. Droższe kaski będą staranniej wykonane, z bardziej szlachetnych materiałów (np. skórzane obszycia kontra parciane, wkładka antybakteryjna zamiast zwykłej, poszycie odporne na zarysowania). Droższe kaski będą zazwyczaj lżejsze np. z powodu zastosowania kompozytowej technologii wykonania, w której skorupa kasku składa się z różnych warstw, będą bardziej designerskie lub bogaciej zdobione.
Pamiętajmy jednak, ze jeżeli wypełniają tę samą obowiązującą normę bezpieczeństwa to zarówno kask tańszy jak i droższy dają taką samą ochronę przy upadku z konia.

 

Jak dobrać rozmiar kasku jeździeckiego?

Nie powinno być problemu z dobraniem właściwego rozmiaru, jeżeli udamy się bezpośrednio do stacjonarnego sklepu jeździeckiego i tam przymierzymy kilka kasków.
Jednak w przypadku zakupu w sklepie internetowym przydatne będzie tych kilka rad. Ci z was, którzy dłużej jeżdżą konno zazwyczaj wiedzą jaki rozmiar kasku potrzebują, ale i Wam przyda się kilka wskazówek, które powinny ograniczyć liczbę przymierzanych i odsyłanych kasków.
Na inne szczegóły zwracamy uwagę gdy wybieramy kask bez regulacji, a na inne gdy kupujemy kask z regulacją.

Kask jeździecki bez regulacji

Kask jeździecki bez regulacji jest zazwyczaj bezawaryjny. Nie ma części mechanicznych, które mogą się popsuć. Średni okres użytkowania to 5-7 lat. Jeżeli rozważamy zakup takiego kasku to należy zmierzyć ciasno obwód głowy nad uszami.

kask jeździecki - jak mierzyć głowę

Do zmierzonego obwodu dodać 1cm i zaokrąglić w górę do pełnych centymetrów. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymany wynik będzie rozmiarem kasku, który powinniśmy kupić. Dla zorientowania się w poprawności pomiaru podajemy statystyki.

  • średni rozmiar głowy dziecka w wieku 6-10lat to 53-54cm a kupowany rozmiar kasku to 54 lub 55cm
  • w przypadku starszych dziewczynek i kobiet średni rozmiar głowy to 55-56cm a kupowany kask bez regulacji ma rozmiar 56-57cm
  • w przypadku mężczyzn to 57-58cm głowa a kaski 58-59cm

Przy doborze rozmiaru trzeba zwrócić uwagę na kształt czaszki. Jeżeli głowa jest okrągła lub szeroka w skroniach to szansa na bezproblemowe dobranie rozmiaru zmniejsza się, gdyż kaski bez regulacji zazwyczaj robione są na głowy owalne – patrz grafika.

wybór kasku jeździeckiego - kształt czaszki a kształt kasku

W takim przypadku należy udać się do sklepu stacjonarnego i w indywidualnej rozmowie ze sprzedawcą ustalić model kasku, który będzie najbardziej odpowiedni. Dla głów okrągłych łatwiej dobiera się kaski z regulacją. O ile zaletą kasków bez regulacji jest ich długowieczność (praktycznie nie ma się w nich co zepsuć) o tyle kaski z regulacją lepiej dopasowują się do kształtu głowy.

Kask jeździecki z regulacją

Aby dobrze dobrać rozmiar kasku z regulacją należy zmierzyć obwód głowy nad uszami w taki sam sposób jak poprzednio i do pomiaru dodać 1cm. Otrzymany wynik powinien mieścić się w środku przedziału, dla którego przeznaczony jest kask.
Przykładowo jeżeli zmierzony obwód głowy to 55cm, po dodaniu 1cm otrzymujemy 56cm. Jeżeli kask przeznaczony jest dla przedziału 52-56 to najprawdopodobniej będzie za ciasny w skroniach. Lepiej poszukać kasku, który będzie obsługiwał przedział do rozmiaru 57cm (np. 55-58cm)
Uważajcie na producentów, którzy próbują zaoszczędzić i nadają kaskom szerokie przedziały rozmiarów. (np. 51-57cm). Skorupy takich kasków spełniają normy bezpieczeństwa, ale nie nadają się dla dolnych rozmiarów bo będą mocno odstawały, a przez to nie będą stabilnie trzymały się głowy. Kask powinien obsługiwać maksymalnie 4 cm przedziały.
Nie jest rzadkością, że nie da się dobrze dopasować kasku w danym modelu, bo rozmiar głowy dla mniejszej skorupy jest za duży i ciśnie w skronie, a większa skorupa „lata”. Dotyczy to przypadków gdy rozmiar głowy przypada na skrajne rozmiary skorup. Nie należy wtedy upierać się przy danym modelu, bo po prostu nie da się go dobrze dopasować. Trzeba wtedy poszukać kasku, który obsługuje trochę przesunięte przedziały rozmiarów (np. zamiast 54-56 poszukać 55-57.

Pamiętajcie, że dobry sprzedawca w sklepie jeździeckim chętnie wam pomoże, jeżeli napotkacie problem. Poświęcenie czasu na dobre dopasowanie kasku jeździeckiego zaowocuje bezproblemowym korzystaniem z niego przez długi czas lub … uratuje wam życie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!