Dlaczego Tundra

Nazwa naszego sklepu pochodzi od imienia gniadej klaczy Tundra xo (Nora – Tantal po Marten). Tundra urodziła się w kwietniu 1984 roku, a w swoim rodowodzie ma arabskiego ogiera Shagya XXXIII-2 oraz angloarabskiego ogiera Marten (Orientale xx – Maboyna xxoo po Abel oo), który w latach 1964-1968 był ogierem czołowym w stadninie koni w Janowie Podlaskim.

 

Rodowód

 

Tundra nie odznaczała się wybitnymi zdolnościami sportowymi, ale za to była urodziwa (w typie angloarabskim) i miała dobry charakter. Te cechy spowodowały, że była świetnym koniem rekreacyjnym. To właśnie na jej grzbiecie dziesiątki (a może i setki) adeptów jazdy konnej „zaliczyły” swój pierwszy galop czy wyjazd w teren. Wytrwale i z zaangażowaniem pracowała w „szkółkach” i tylko czasami wystawiała na próbę odwagę nowicjuszy kuląc uszy przy czyszczeniu. Była koniem bardzo towarzyskim, więc kiedy przyszło jej czasami samodzielnie jechać w teren, to oddalając się od stajni, rżała donośnie kilkanaście razy wołając swoich sąsiadów ze stajni.

 

 

Tundra była wpisana do głównej księgi koni zarodowych rasy xo i otrzymała 80 punktów bonitacyjnych. Swojemu licznemu potomstwu przekazywała urodę, a pozostały po niej między innymi klacze: gniada Lady Love i siwa Tamiza, oraz ogiery: tarantowaty Mały Książe, gniady Boruta i Milord.

Ostatnie 2,5 roku Tundra przeżyła na zasłużonej emeryturze, spędzając większość czasu w towarzystwie stadka koni na dużym pastwisku w spokojnej okolicy.
Pogalopowała na wiecznie zielone pastwiska w Boże Narodzenie 2004 roku.

HKMVeredusRoecklFair PlayYorkHorzeKavalkadeHippicaAbsorbineOverHorseDaw-MagCascoLeovetFleckEskadronPikeurLauria GarrelliAddicted To